Forumas > Kalėdos > Kalėdų tradicijos
Eli.lt
Eli.lt
 
2006-12-06 10:51

kadangi neišvengiamai artėja Kalėdos, pasidalinkime prisiminimais iš vaikystės Kalėdų, pasipasakokime, kaip Kalėdas švenčiate dabar

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2006-12-07 16:36

Na pas mus tai kažkaip stenges kad susirinktu visą šeimą..man smagiau švest kalėdas nei naujuosius metus..kalėdas ir susijusi man švente kaip šeimos švente.

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2007-12-13 14:59

Kalėdų tradicijos Lietuvoje

Per Kalėdas būdavo keliamasi anksti, nudengiamas Kūčių stalas, žiūrima, ar neapsilankė vėlės. Nuo stalo nuimtą šieną dalindavo gyvuliams.

Tradicinis Kalėdų valgis buvo šerniena arba kiauliena. Prieš Kalėdas neretai skersdavo kiaulę ir atlikdavo skerstuvių apeigas. Paskerstos kiaulės galvą papuošdavo žalumynais. Kiaulienos valgymas bei aukojimas buvo magiška priemonė padidinti žemės derlingumui.

Pirmą Kalėdų dieną žmonės būdavo rimtai nusiteikę, niekur neidavo, nieko nedirbdavo, užsiimdavo būrimais. Šaltos Kalėdos reiškė vėlyvą pavasarį, saulėta diena – derlingus metus.

Svarbią reikšmę turėjo linkėjimai bei sveikinimai. Apeiginius linkėjimus atlikinėjo žyniai, persirengėliai. Vėliau šis paprotys išliko kaip vaikščiojimas persirengus Kalėdų seniu arba Kalėda, gero derliaus linkėjimas. P.Dundulienė mano, kad Kalėdų senis vaizduodavo sudievintą prosenį arba žynį kalėdotoją, kuris užkalbinėdavo būsimą derlių, aukodavo namų dievams, vaizduodavo būsimąją magišką sėją. Vėliau kalėdojimo apeigas pradėjo atlikinėti patys valstiečiai, lankydami vieni kitus, persirengę gyvuliais, nepažįstamais žmonėmis. Ypač svarbų vaidmenį vaidino persirenginėjimas ožiais ir jaučiais, kurie simbolizavo vaisingumą ir derlingumą. Kalėdojimas prasidėdavo per Kalėdas ir trukdavo iki Trijų karalių.

Kadangi manyta, jog per Kalėdas namuose renkasi vėlės, kartais kaip avys ar žalčiai, buvo atliekamos apeigos su avimis ir žalčiais.

Kalėdų dainoms būdingi priedainiai „leliu kalėda“, „leliumai“, „alelium kalėda“, „aladumai ladum“. Dainose garbinama sugrįžtanti saulė. Šias dainas katalikų dvasininkija draudė giedoti. Sugrįžtanti saulė giesmėse vaizduojama moterimi su perlų vainiku ir kitaip. Dažnas žydinčio medžio motyvas, simbolizuojantis pasaulio medį, taip pat besiartinantį pavasarį. Neretai minimas devyniaragis elnias, garbintas kaip žiemos nugalėtojas, atgimstančio pavasario simbolis. Saulė vaizduojama žydinti, besidabinanti, besimainanti.

Per Kalėdas namai buvo puošiami eglės šakomis. Neaišku, ar buvo puošiamos pačios šakos.

Laikotarpis nuo Kalėdų iki Trijų karalių buvo vadinamas tarpušvenčiais, tarpkalėdžiais ir pan., o tų dienų vakarais žmonės nieko nedirbo, bijodami antgamtinių esybių, dvasių.

šaltinis: vikipedija

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2007-12-13 22:57

mmmm...vos istarus zodi "Kaledos" veide zaidzia maloni sypsena....is tikruju...kadangi dar savo seimos neturiu, tad mano seima - tevai, seses, mociutes. Taip metai is metu tos tradicijos kaip ir nesikeicia....diena pries Kucias papuosiama eglute, kuri dziugina iki Triju Karaliu....kuciu vakaras seimoje....Kaledu pirma diena - butinai didziulis, vaisemis nukrautas stalas, ant kurio karstas kalakutas ar kokia zasis....gausybe salotu, garnyru, taip pat saldus stalas, ant kurio maziausiai penkiu rusiu naminiai kepti pyragai jau kaledu pirmaja arba antraja diena galima pasisedet prie stalo ir su giminaiciais ar draugais....

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2007-12-18 00:09

Kūčios ir kalėdų rytas paprastai būna pas mano tėvus, o ten viskas pagal tradicijas - vakarienė su 12 patiekalų, ryte - į bažnytėlę, o paskui - vaišės ir svečiai. Antrąją Kalėdų dieną jau būnam namie, pas mus paprastai susirenka vyro giminės - mama, sesuo, brolis su šeimomis.
Mūsų jaunoje šeimoje jau tradicija tampa prieš Kalėdas kepti meduoliukus, juos puošti glajumi (čia mano dukrytė pagrindinė iniciatorė ir dekoruotoja ), o paskui visus vaišinti.

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-10 11:29

iejus i kai kurias parudotuves jau jauciasi kaledine dvasia is kalediniu suvenyru

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-10 14:49

Keliam temuke i viršu, domina kokios tradicijos jūsų šeimoje per kalėdas?

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-10 15:03

Atsipraša, būsiu grubi: pagrindinė Kalėdų tradicija - apsirijimas Aš jau kažkaip išmokau to išvengti, bet neneigsiu, ŽINAU, ką reiškia persivalgyti: sėdėjau tą vakarą kaip kalakutas - kąsnis gerklėje įstrigęs, tiesą sakant negalėjau nei gulėti, nei sėdėti, o pastovėti irgi nebegalėjau. Na tokia tragiška situacija

Tai vat po to karto - viskas, nieko neragauju ir visas mamas bei anytas už borto palieku su visais skanumynais. Aišku, susilaukiu daug priekaištų, kad "visą maistą reikės išmesti!" Bet jau tiek to

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-10 15:05

Mūsų šeimoje turbūt vienintelė belikusi tradicija - tai Kūčių stalas Na, dar eglutės puošimas ir Kalėdų senis. Bet tai ir viskas...
Laimei, pavyksta išvengti apsirijimo

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-10 15:09

O ko daugiau reikia?

Man smagus pats pasiruošimas Kalėdoms, Kūčioms: suvenyrų darymas su vaikais prie vieno stalo, valgių ruoša, eglutės puošimas, kalėdinių dovanų ruošimas ir pirkimas.
Ech

 
 

Viršun ^ | Forumas > Kalėdos > Kalėdų tradicijos
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prisijungti su
Šiandien gimtadienius švenčia (12)