Forumas > Kalėdos > Kalėdų senelis
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-28 16:13


Arteja kalėdos pagalvojau ar rašot kalėdų seneliui laišką? Ar gaunat atsakymą? Ar tikit jog yra kalėdų senelis?

Truputi istorijos

Kalėdų Senelis (taip pat vadinamas Kalėdų seniu, Seniu Šalčiu) – Kalėdų personažas, naudojamas paaiškinti vaikams, iš kur jie gauna kalėdines dovanėles.
Dažniausiai Kalėdų Senelis vaizduojamas kaip mielas, storas, vyras ilga balta barzda, raudonais drabužiais ir kepure bei dovanų maišu. Vaikams pasakojama, kad jis Kūčių vakarą atskrenda šiaurės elniais pakinkytomis rogėmis ir išdalina dovanas geriems vaikams. Likusį metų laiką jis gyvena šiaurėje, kur kartu su savo pagalbininkais elfais gamina dovanėles kitiems metams. Namai šiaurėje dažniausiai laikomi šiaurės ašigalyje, taip pat Laplandijoje ar kitose šalyse.
Lietuvoje buvęs paprotys Kalėdų dieną vaikščioti po kiemus, persirengus Kalėdų seniu (Kalėda), linkint gero derliaus. Liaudies dainose kalbama apie jo atvažiavimą iš tolimos šalies.
Daugelis vaikų iki tam tikro amžiaus tiki, kad Kalėdų Senelis yra tikras, o ne vaidybinis personažas.

Istorija

Šiuolaikinio Kalėdų senelio kilmė maišyta.
Vienas iš šio personažo prototipų galėjo būti Šventasis Nikolas (Nikolajus) iš Miros (IV a.). Šis krikščionių vyskupas, gyvenęs Anatolijoje (dabar Turkija), garsėjo dosnumu. Pasakojama, kad vieno dievobaimingo krikščionio dukroms jis davė kraitį, kad joms nereikėtų tapti prostitutėmis. Šv. Nikolas tapo jūreivių, pirklių, lankininkų, vaikų, prostitučių, vaistininkų, advokatų, lombardo savininkų kalinių patronu, Amsterdamo miesto bei Rusijos globėju.
Įvairių elementų pakliuvo ir iš germanų mitologijos. Jų folklore pasakojama apie dievą Odiną (Votaną), kuris kasmet per žiemos saulėgrįžą medžiodavo drauge su kitais dievais ir žuvusiais jo karalijoje gyvenančiais kariais. Vaikai pridėdavo batus morkų, šiaudų arba cukraus ir palikdavo prie kamino, kad iš jų galėtų paėsti Odino skraidantis žirgas Sleipniras. Odinas vaikams atsidėkodavo, pakeisdamas Sleipniro maistą dovanomis ar saldainiais. Šis paprotys išliko Belgijoje ir Nyderlanduose po krikščionybės atėjimo ir buvo susietas su Šv. Nikolu. Dar ir dabar vaikai palieka šiaudų prikimštus batus prie kamino kiekvieną žiemos naktį, o Šv. Nikolas (vis dar jodinėjantis žirgu) palieka saldainių ir dovanėlų. Odinas vaizduotas panašiai kaip Šv. Nikolas: senas žmogus su barzda. Paprotys per Naujojo Amsterdamo koloniją pakliuvo į Ameriką ir išsivystė į kojinių kabinimą prie židinio.
Kitoje germaniškoje pasakoje pasakojama apie šventą žmogų (kartais Šv. Nikolą), kuris privertė paklusti demoną, per kaminus patekdavusį į namus ir žudžiusį vaikus. Šventasis įsakė jam keliauti į kiekvieną namą, į kurį buvo įsilaužęs, ir atpirkti kaltę dalinant dovanas vaikams.
Anglijoje ir Amerikoje žinomas Santa Klausas atsirado šioms ankstyvosioms istorijoms susimaišius su britišku personažu Father Christmas, atsiradusiu maždaug XVII a. Tuomet jis vaizduotas kaip įmitęs barzdotas žmogus su ilgu žaliu drabužiu kailiniais apvadais. Jis įkūnijo Kalėdų dvasią. Vardas Santa Klausas atsirado iš olandiško vardo Sinterklaas – taip vadintas mitinis personažas, pagrįstas Šv. Nikolu. Sinterklaaso apranga yra vyskupiška: jis dėvi raudoną mitrą su auksiniu kryžiumi ir turi vyskupo lazdą. Jis jodinėja stogais baltu žirgu, o jo pagalbininkai per kaminus nusileidžia į namus ir palieka dovanų.
Kitur Šv. Nikolas taip pat susimaišė su vietinio folkloro personažais. Pavyzdžiui, šiaurės šalyse žinomas Kalėdų Ožys (Yule Goat, švediškai julbock): raguotas personažas, Kūčių vakarą atnešantis dovanų. Suomijoje joulupukki ir reiškia „Kalėdų ožį“.
Amerikoje Santa Klauso įvaizdis, kokį matome dabar, turbūt ėmė formuotis po eilėraščio „Šv. Nikolo apsilankymas“ (A Visit From St. Nicholas), geriau žinomo kaip „Naktis prieš Kalėdas“ (The Night Before Christmas) išspausdinimo 1823 m. Eilėraštis priskiriamas Clement'ui Clarke'u Moore'ui, nors neaišku, ar jis išties yra autorius. Šiame eilėraštyje Santa turi aštuonetą elnių (jie pirmąkart įvardijami). Vėliau Santai buvo priskirtas devintasis elnias, vardu Rudolfas Raudonnosis. Santa Klausas vaizduotas pasipuošęs įvairių spalvų kostiumais, o ilgainiui susiliejo su Father Christmas. Nuo tada, kai 1885 m. ant kalėdinio atviruko Santa pasirodė apsivilkęs raudonai, ši spalva tapo populiariausia. Santa Klauso įvaizdį sutvirtino Coca-Cola'os reklaminė kampanija.
Manoma, kad Santos apgyvendinimas Šiaurės Ašigalyje atspindėjo to meto požiūrį į industriją. Kai kur XX a. pradžios paveikslėliuose Santa vaizduojamas pats gaminantis žaislus. Ilgainiui išsivystė idėja, kad žaislus rankomis gamino jo pagalbininkai elfai. Šimtmečiui artėjant į pabaigą plito masinės mechanizuotos gamybos įsivaizdavimas. Todėl šiandien neretai Santos namai vaizduojami tarsi koks fabrikas.
Kalėdų Senelis ir dovanų dalijimas
Sakoma, kad dovanų gauna tik geri vaikai, todėl prieš Kalėdas dažnai Kalėdų Seneliui rašomi laiškai, kuriuose vaikai tikina buvę geri ir nurodo, kokių dovanų norėtų.
Neretai šie laiškai siunčiami Suomijoje gyvenančiam Kalėdų Seneliui (jo adresas Santa Claus, Santa Claus Village, FIN-96930 Arctic Circle, Finland).
JAV ir Kanadoje Kalėdų Seneliui iš vakaro paliekama pieno ir sausainių, Anglijoje – šerio ir pyrago su mėsa, Australijoje – alaus bei traškučių. Britų, amerikiečių ir australų vaikai taip pat palieka morkų elniams.
Kalėdų Seneliais apsirengusių žmonių per Kalėdų laikotarpį pilnos gatvės, parduotuvės, prekybos centrai. Pastaruosiuose Vakarų šalyse neretai būna Senelių, kurie visą dieną fotografuojasi, kalbasi su vaikais, dalina smulkias dovanėles.
Lietuvoje Kalėdų Senelis dabar taip pat dažniausiai vaizduojamas apsirengęs raudonai baltu kostiumu.
Šiuolaikinis Kalėdų senelis,
Parašyti laišką Kalėdų seneliui galima ČIA
dar vienas adresiukas Čia
Kalėdų senelio puslapis Čia


 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-28 16:29

Geros nuorodos

nejaugi jau Kalėdos ant nosies Kažkaip nesuvokiu dar

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-28 16:57

Na taip kaip bebūtų jau kalėdos greit, mes tais metais rašem laiška kalėdų seneliui internetini, bet gavom atsakymą toki gražu

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-29 21:03

Niekada nerasiau internetinio laisko kaledu seneliui Du kartus rasiau mokykloje laiska i laplandija, bet niekada negavau atsakymo, todel labai liudedavau ir nusprendziau kad neverta vargti

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-29 21:14

faina info-Perliukas kaip visad pasistengia

kai mazoji paugs butinai rasysim laiskus Kaledu seneliui.

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-30 10:36

Cituoti(angellxxx @ Nov 29 2008, 09:03 PM) 46731
Niekada nerasiau internetinio laisko kaledu seneliui Du kartus rasiau mokykloje laiska i laplandija, bet niekada negavau atsakymo, todel labai liudedavau ir nusprendziau kad neverta vargti

Tai tu pabandyk šiais metais parašyti

Cituoti(freja @ Nov 29 2008, 09:14 PM) 46732
faina info-Perliukas kaip visad pasistengia

kai mazoji paugs butinai rasysim laiskus Kaledu seneliui.

ačiu ačiu, būtinai parašykit.

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-30 15:36

Esu surinkusi visus man žinomus Kalėdų Senelių adresus

Kalėdų senelių adresai

Adresas 1
162340, Вологодская обл.,
г. Великий Устюг,
Деду Морозу

Adresas 2
Санкт-Петербург,
Шуваловка, «Русская деревня»,
Деду Морозу

Adresas 3
Почта Деда Мороза,
ул. Крещатик, 22,
Киев,
Украина, 01001

Adresas 4
Santa Claus, Arctic circle,
96930, Rovaniemi,
Finland (patikrinta, atsako) (supranta rusiškai ir lietuviškai)

arba

Santa Claus,
Santa Claus Village,
FIN-96930 Arctic Circle,
Finland

Adresas 5
резиденция Деда Мороза,
225063, с.Каменюки,
Каменецкий район,
Брестская область,
Беларусь

Adresas 6
SANTA CLAUS
NORTH POLE
H0H 0H0
CANADA (atsako angliškai ir prancūziškai)

Adresas 7
109472, г.Москва,
Кузьминский лес,
Дедушке Морозу

Adresas 8
Santa Claus
Reindeerland
North Pole
SAN TA1

Adresas 9
Lietuviškas Kalėdų senelis
Kalėdų seneliui
UAB DEGRIS
J. Kubiliaus g. 18
Vilnius 09108

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-30 17:18

Nu čia labai ispudinga, šaunuole Čiučiundra, manau jei visiem išsiusti tai nors viena atsakyma bet gausi..

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-11-30 22:58

Gaila kad ti katsakyma gausi, o ne dovanu kaip visi vaikai tikisi

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-01 09:57

O jau džaigsmo kiek, kai sulaukia atsakymo mes internetu siuntem, tai po kelių dienų gavome atsakyma, pasakojimų visai savaitei užteko

 
Eli.lt
Eli.lt
 
2008-12-01 10:26

Na taip čia tikrai labai geras ir smagus dalykas

 
Vita
svečias
 
2009-12-04 17:37

as esu Vita Vrubliauskaite mokausi Vilniaus kurciuju nepriganciuju realitacinis mokymo centras


 
Emilija
svečias
 
2010-11-27 20:35

ar istikruju atsako?


 
Sukurtos temos: 9   Diskusijose pasisake: 478
 
2010-12-08 11:50

Sveiki, niu tai ar rašot kalėdu seneliui laiškelius :) papasakokite kaip rašot? gal ka iliustruoja jūsų vaikučiai? 


...Jeigu gyvenimas tau duoda citriną, išspausk iš jos visą limonadą!....

 
Sukurtos temos: 82   Diskusijose pasisake: 1361
 
2010-12-08 22:26

Štai čia galite pažiūrėti begalę laiškų, nes vyksta konkursas Laiškas Kalėdų seneliui ;)

 

O čia galite netgi patys gauti laišką nuo Kalėdų senelio.


Eli.lt forumo DUK

Eli.lt forumas. Kaip naudotis?

 
Sukurtos temos: 1   Diskusijose pasisake: 4
 
2012-11-04 19:51

 Kalėdų Senelio Paštas

http://www.santamail.lt/

Šioje šventinėje interneto svetainėje per 5 minutes Jūs ne tik išspręsite kalėdinės dovanos problemą, bet ir padovanosite savo brangiausiems žmonėms tikrą stebuklą: laišką nuo pačio Kalėdų Se

nelio, adresuotą jai/jam! Visus laiškus galite užsisakyti lietuvių, latvių bei rusų kalbomis. Nesvarbu kur begyventų Jums brangus žmogus, mūsų paštas pasieks net ir patį toliausią pasaulio kampelį, nes mes siunčiame laiškus į visas šalis.

P.S.  ivedus koda: (Nuola1da5) gausite 5% nuolaida ;)


 
justas
svečias
 
2012-12-16 13:35

mes tikim seneliu norim but sveiki . nesirkt . ir galbut mus senelis mus isgirs


 
 

Viršun ^ | Forumas > Kalėdos > Kalėdų senelis
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prisijungti su
Šiandien gimtadienius švenčia (12)